Manmohan Singh Resume
Comments Off on Manmohan Singh Resume 35

Manmohan Singh Resume

famous persons

Manmohan Singh Resume

ACADEMIC RECORD
1962 D. Phil., Nuffield College, University of Oxford. Topic: India’s Export Trends and Prospects for Self-Sustained Growth. [Published by Clarendon Press, Oxford, 1964]
1957 Economic Tripos [First Class honours], University of Cambridge
1954 M.A. Economics, Panjab University – First Class with first position in theUniversity
1952 B.A. Economics(Hons.), Panjab University – Second Class with first position in the University
1950 Intermediate Panjab University – First Class with first position in the University
1948 Matriculation, Panjab University – First class

PRIZES AND AWARDS
2000 Conferred Annasaheb Chirmule Award by the W.LG. alias Annasaheb Chirmule Trust setup by United Western Bank Limited, Satara, Maharashtra
1999 Received H.H. Kanchi Sri Paramacharya Award for Excellence from Shri R. Venkataraman, former President of India and Patron, The Centenarian Trust
1999 Fellow of the National Academy of Agricultural Sciences, New Delhi.
1997 Conferred Lokmanya Tilak Award by the Tilak Smarak Trust, Pune
1997 Received Justice K.S. Hegde Foundation Award for the year 1996
1997 Awarded Nikkei Asia prize for Regional Growth by the Nihon
Keizai Shimbun Inc. (NIKKEI), publisher of Japan’s leading business daily
1996 Honorary Professor, Delhi School of Economics, University of Delhi, Delhi
1995 Jawaharlal Nehru Birth Centenary Award of the Indian Science
Congress Association for 1994-95
1994 Asiamoney Award, Finance Minister of the Year
1994 Elected Distinguished Fellow, London School of Economics, Centre for Asia Economy, Politics and Society
1994 Elected Honorary Fellow, Nuffield College, University of Oxford,
Oxford, U.K.
1994 Honorary Fellow, All India Management Association
1993 Euromoney Award, Finance Minister of the year
1993 Asiamoney Award, Finance Minister of the Year
1987 Padma Vibhushan Award by the President of India
1986 National Fellow, national Institute of Education, N.C.E.R.T.
1985 Elected President, Indian economic Association
1982 Elected Honorary Fellow, st. John’s College, Cambridge,
1982 Elected Honorary Fellow, Indian Institute of bankers
1976 Honorary Professor, Jawaharlal Nehru University, New Delhi
1957 Elected Wrenbury Scholar, University of Cambridge, U.K.
1955 Awarded Wright’s Prize for distinguished performance, &
St. John’s college, Cambridge, U.K.
1956 Awarded Adam Smith Prize, University of Cambridge, U.K.
1954 Uttar Chand Kapur Medal, Panjab university, for standing first in
M.A.(Economics), panjab University, Chandigarh
1952 University Medal for standing First in B.A. Hon.(Economics),
panjab University, Chandigarh

Recipient of Honorary Degrees of D.Litt. from :
Panjab University, Chandigarh
Guru Nanak University, Amritsar
Delhi University, Delhi
-Sri Venkateswara University, Tirupathi
University of Bologna, Italy
University of Mysore, Mysore
Chaudhary charan Singh Haryana Agricultural University, Hisar (D.Sc)
Kurukshetra University
Thapar Institute of Engineering & Technology, patiala (D.Sc)
Nagarjuna University, Nagarjunanagar
Osmania University, Hyderabad
University of Roorkee, Roorkee (Doctor of Social Sciences)
Doctor of Laws by the University of Alberta, Edmonton, Canada
Dr. Bhimrao Ambedkar University (formerly Agra University) – Doctor Letters degree
Indian School of Mines, Dhanbad (Deemed University) D.Sc. (Honoris Causa)
Pt. Ravishankar Shukla University, Raipur

WORK EXPERIENCE AND POSITIONS HELD
May 22, 2004 – 2014: Prime Minister of India
March 21, 1998 – May 22,2004: Leader of Opposition, Rajya Sabha (Council of States) Parliament of India
June, 2001: Re-elected as member of RajyaSabha for a Term of six years
August 1, 1996 – Dec 4, 1997: Chairman, Parliamentary Standing Committee on Commerce, Rajya Sabha
June 21, 1991- May 15, 1996: Finance Minister of India
June, 1995: Re-elected Member of RajyaSabha for a term of six years
September, 1991: Elected Member of Rajya Sabha
March 1991-June 1991: Chairman, University Grants Commission
Dec 1990 – March 1991: Advisor to Prime Minister of India on Economic Affairs
August 1987 – Nov 1990: Secretary General and Commissioner,South Commission
Jan 1985- July 1987: Dy. Chairman, Planning Commission of India
Sept 1982 – Jan 1985: Governor, Reserve Bank of India
April 1980 – Sept 1982: Member-Secretary, Planning Commission, India
Nov.1976 – April 1980: Secretary, Ministry of Finance Dept. of Economic Affairs, Government of India
Member [Finance], Atomic Energy Commission, Govt. of India Member [Finance], Space Commission, Govt. of India
1972 – 1976: Chief Economic Adviser, Ministry of Finance, India
1971 – 1972: Economic Adviser, Ministry of Foreign Trade, India
1969 – 1971: Professor of International Trade, Delhi School of Economics, Delhi University, India
1966 – 1969: UNCTAD, United Nations Secretariat,New York Chief, Financing for Trade Section
1966 : Economic Affairs Officer
1957 – 1965 : Punjab University, Chandigarh
1963-65 : Professor of Economics
1959-63 : Reader in Economics 1957-59 : Senior Lecturer in economics

OTHER ASSIGNMENTS

Leader of the Indian delegation to the Commonwealth Heads of Government Meeting, Cyprus (1993)
Leader of the Indian delegation to the Human Rights World Conference, Vienna (1993)
Governor of India on the Board of Governors of the IMF and the International Bank of Reconstruction & Development (1991-95)
Appointed by Prime Minister of India as Member, Economic Advisory Council to the Prime Minister (1983-84)
Chairman, India Committee of the Indo-japan ;Joint Study Committee (1980-83)
– Leader, Indian Delegation to :
Indo-Soviet Monitoring Group Meeting (1982)
Indo-Soviet Joint Planning Group Meeting (1980-82)
Aid India Consortium Meetings (1977-79)
– Member Indian Delegation to :
South-South Consultation, New Delhi (1982)
Cancun Summit on North-South Issues (1981)
Aid-India Consortium Meetings, Paris (1973-79)
Annual Meetings of IMF, IBRD & Commonwealth
Finance Ministers (1972-79)
Third Session of UNCTAD, Santiago (April-May 1972)
Meetings of UNCTAD Trade & Development Board,
Geneva (May 1971 – July 1972)
Ministerial Meeting of Group of 77, Lima (Oct.1971)
– Deputy for India on IMF Committee of Twenty on
International Monetary Reform (1972 – 74)
– Associate, Meetings of IMF Interim Committee and Joint
Fund-Bank Development Committee (1976-80, 1982-85)
– Alternate Governor for India, Board of Governors of
IBRD (1976-80)
– Alternate Governor for India, Board of Governors of the
IMF (1982-85)
– Alternate Governor for India, Board of Governors, Asian
Development Bank, Manila (1976-80)
– Director, Reserve Bank of India (1976-80)
– Director, Industrial Development Bank of India (1976-80)
– Participated in Commonwealth Prime Ministers Meeting,
Kingston (1975)
– Represented Secretary;-General UNCTAD at several
inter-governmental meetings including :
Second Session of UNCTAD, 1968
Committee on Invisibles & Financing Related to Trade,
Consultant to UNCTAD, ESCAP and Commonwealth
Secretariat
– Member, International Organizations :
Appointed as Member by the Secretary-General, United Nations of a Group of Eminent Persons to advise him on Financing for Development (December, 2000)
PUBLICATIONS

(i) Author of book “
India’s Export Trends and Prospects
for Self-Sustained Growth”
[Clarendon Press, Oxford University, 1964]

(ii) Have published a large number of articles in
economic journals
—————————————————————————–
S/o. Shri Gurmukh Singh
Born on 26th September, 1932
Married in 1958 to Smt. Gursharan Kaur
Have three daughters

Related Articles

Exammaterial is the prepared for the students who are preparing for the Government exams at various levels rather in be in the state level or in the National level. we provide the material for them.

Search

Back to Top

Skip to toolbar